Koalice ČSSD-KSČM již vládne.

čtvrtek 28. leden 2010 14:25

V tomto týdnu máme opět unikátní příležitost sledovat, jak bude vypadat vláda ČSSD-KSČM v praxi. Levice schvaluje další a další výdaje ze státního rozpočtu stejně rychle, jako v posledních dnech klesala rtuť v teploměru. Populismus opět vítězí nad zdravým rozumem. Státní rozpočet se propadá do obřích schodků a zadlužení České republiky strmě stoupá. Ani tento fakt, však není pro levicovou část politického spektra varováním.

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka se nás snaží přesvědčit, že veřejné finance lze stabilizovat bez zásahu do výdajové části státního rozpočtu. Takové tvrzení je naprosto nepravdivé. ČSSD svými návrhy jen podporuje tradiční českou závist. Kdy se na úspěšného a pracovitého člověka hledí jako na podvodníka, který okrádá stát. Přitom stát nejvíce okrádají ti, kteří odmítají pracovat a čekají s nataženou rukou na tu či onu dávku. Právě rostoucí výdaje v sociální oblasti představují největší zátěž pro veřejné finance. Není možné zvyšovat daně, aby bylo dost finančních prostředků na udržení sociální státu. Sociální stát je levicový nesmysl, který z dlouhodobého hlediska nefunguje a vede veřejné finance každé země ke krachu. Ostatně pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat do Řecka, Španělska či Maďarska. Obří dluhy, které dnes děláme, budeme muset jednoho dne zaplatit. Znovu opakuji, že úroky z veřejného dluhu činí 80 miliard korun ročně. Pokud tedy koalice ČSSD-KSČM hledí  pouze na jedno volební období, pak je spravedlivé říci, že při udržení současného zadlužení, zaplatíme my všichni za 4 roky úroky ve výši 320 miliard korun. Jiří Paroubek se nám snaží namluvit, že když zvedneme daně firmám, bude o příjmy do rozpočtu postaráno. Není to tak úplně pravda. Firmy se odstěhují do daňových rájů a státnímu rozpočtu poklesnou příjmy. Tedy naprosto opačný efekt, než který nám popisuje pan Paroubek.

Veřejné finance potřebují zásadní reformy. Letošní volby nám ukáží, kdy k těmto reformám dojde a jak moc budou bolet. Pokud z květnových voleb vzejde vítězně koalice ČSSD-KSČM, reformy se opět odloží. O to bolestnější pak bude jejich nucená realizace. Ostatně Maďaři o vynucených reformách vědí své. Připomínám, že část takové nucené reformy spočívá ve snižování platů a důchodů. Pokud tedy levice zrealizuje vyplacení 13. důchodu, pak bych českým důchodcům doporučil, aby si tento důchod dobře uložili. Bude se jim totiž hodit v době, až nebude na důchod 12. - tedy řádný. I to je možný výsledek vládnutí koalice ČSSD-KSČM.

Jan Koucký

Jan Koucký

Jan Koucký

Komentáře k událostem doma i v zahraničí

Jsem pravicově smyšlející člověk se zájmem o politická i nepolitická témata.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • Winston S. Churchill - Druhá světová válka